O projektu

Hlasování Fakulta Roku je prestižní anketou mezi studenty a čerstvými absolventy vysokých škol v České republice, hodnotí kvalitu výuky a prostředí pro výuku.

Impulsem ke vzniku projektu FakultaRoku.cz byly již v roce 2011 žebříčky českých médií, které srovnávaly různé VŠ/fakulty vysokých škol v ČR podle různých kritérií.

Podstatné kritérium, které všem těmto žebříčkům chybělo a stále chybí je pohled studenta či čerstvého absolventa na svoji školu či fakultu. Pohled studenta či čerstvého absolventa je podle nás zásadní a vypovídá o kvalitě výuky a prostředí pro výuku více, než například citace v odborných časopisech či počet zahraničních studentů, jakkoliv tato kritéria považujeme za důležitá.

Posouzení kvality školy z pohledu studentů a čerstvých absolventů je podle nás kritérium, podle kterého by se měli řídit budoucí vysokoškoláci, nyní studenti středních škol. 

Těm chceme projektem pomoci v jejich rozhodování, na jakou fakultu či školu se přihlásit.

Oproti minulým ročníkům se mohou do hlasování zapojit jen studenti a absolventi, kteří ukončili bakalářské nebo magisterské studium v uplynulých 24 měsících. V anketě  studenti a čerství absolventi odpoví na 20 otázek + 4 otázky doplňkové. Vyplnění otázek je rychlé a jednoduché.

Tuto metodiku, která zjišťuje názory studujících a čerstvých absolventů na kvalitu výuky a prostředí pro výuku na dané fakultě, jsme připravili společně s odborníky na sociologický výzkum - Johanou Chylíkovou a Martinem Buchtíkem.

Výsledné žebříčky podle nové metodiky budou k dispozici po ukončení hlasování a zpracování výsledků.  

-----------------------------------------------------------------------------------

Otázky (a odpovědi), které jsme k našemu projektu dostali:

1. Projekt se Vám líbí a chtěli byste ho nějak podpořit. 

Velmi děkujeme za zájem. Nejlépe nás můžete podpořit tak, že budete informovat (zejména prostřednictvím Facebooku nebo emailem) Vaše spolužáky, aby také hlasovali. Budete-li se chtít zapojit víc (např. pomoci nám vylepit plakát na Vaší škole), stáhněte si plakát v PDF nebo JPG z této stránky "Jak se zapojit" nebo nám napište na: hodnoceni[@]fakultaroku.cz.

2. Projekt se Vám líbí a chtěli byste kontakty na naše programátory. 

Děkujeme za uznání. Napište nám a my Vás s našimi programátory spojíme.

3. Otázky týkající se objektivnosti hlasování. 

S nejlepším svědomím věříme, že hlasování má vypovídající hodnotu. Asi není reálné, že se zúčastní všichni studenti nebo absolventi všech škol v ČR. Ale čím více studentů a absolventů se do projektu zapojí, tím budou mít výsledky větší vypovídací hodnotu. I vy nám můžete pomoci tím, že o Fakultě Roku řeknete svým kamarádům a spolužákům.